06.03.16

Kunga Šivas iznīcinošā daba


Hinduismā Trimurti (trīs pamata Dievības) ir Brahma, Višnu un Šiva. Katrai no šīm Dievībām ir īpaša loma, ko tās spēlē. Brahma ir radītājs. Višnu ir uzturētājs, un Šiva ir iznīcinātājs. Kopā šīs trīs Dievības pārstāv trīs augstākā Kunga Nārājanas manifestācijas. Tā kā strauji tuvojas Šivaratrī, ir noderīgi padomāt par Kunga Šivas pienākumu būt par iznīcinātāju.

Sākumā Kungs Šiva var šķist mazliet bargs. Tā kā Kungs Šiva pazīstams ar to, ka uzturas spoku, dēmonu un tiem līdzīgo kompānijā, ir viegli nosodīt Bholenath - „nevainīgo”. Bet bez Kunga Šivas svētības neviens nespēj sasniegt augstāko mērķi - Nārājanas sasniegšanu.

Lai saprastu Kunga Šivas iznīcinošo dabu, ir jāaplūko šī destrukcija kontekstā. Piemēram, kad Kungs Šiva kā Dejas Kungs Natarādžs (Nataraj) dejo Savu iznīcības deju, Viņš neiznīcina pasauli tāpat vien prieka pēc. Kungs Šiva iznīcina Visumu, lai varētu rasties kas jauns. Šī iznīcināšana nepatver tikai materiālo līmeni vien.

Garīgajā ceļā mūsu mērķis ir atbrīvoties no karmas un samskāras slāņiem, kas klāj mūsu sirdi, klāj mūsu visu sirdīs mītošo Dievišķo. Lai patiesi sajustu Dieva klātbūtni, mums vajag kaut kādā veidā tos notīrīt. Tā ir Šivas daba - iznīcināt šos uzslāņojumus un atklāt dvēseles Bezgalību. Tāpēc Kungs Šiva tiek dēvēts arī par „Mahākala”- Visu Laiku Kungu.

Ir kāds labi zināms hinduisma stāsts par Kama Dēvu (Kama Dev - Mīlestības Dievs), kas mēģināja Kungā Šivā iesvelt mīlas jūtas uz Pārvatī. Tā kā Šivas sieva Satī bija atstājusi ķermeni, Kungs Šiva bija iegrimis dziļās askēzēs un nevēlējās, lai viņu kāds traucētu. Apstākļu spiesti Dēvas instruēja Kama Dēvu piespiest Kungu Šivu iemīlēties Parvatī. Tomēr viss nenotika gluži tā, kā iecerēts.


Kad Šiva atklāja, ko Mīlestības Dievs grasās darīt, Viņš kļuva ļoti nikns un ar Savas Trešās acs liesmu sadedzināja Kama Dēvu. Kama Dēvs acumirklī pārvērtās pelnos. Lai gan beigās tā izrādījās liela svētība, dāvāta Kama Dēvam, šajā stāstā rodams dziļš simbolisms. 

Tā kā Kama Dēvs ir Mīlestības Dievs, vārds „kama” var tikt tulkots arī kā „vēlme”, „iekāre”. Šajā stāstā Kungs Šiva ir tas, kurš sadedzina šīs vēlēmes, iekāri pelnos. Tas ir Kunga Šivas uzdevums iznīcināt visu, kas attur no Absolūta sasniegšanas. Saņemot Kunga Šivas svētību, katrs var viegli pārvarēt bailes no nāves un pacelties pāri prāta uztvertajai dualitātei.

Kunga Šivas iznīcinošā daba ir Viņa svētības manifestācija. Kā Iznīcinātājs Viņš ne vien noņems smago nastu no mūsu pleciem, bet Viņš tās pacels pats uz Saviem pleciem. Šis Kunga Šivas aspekts ir attēlots episkajā stāstā par piena okeānu.

Kad dēvas un asuras mēģināja iegūt nemirstības dzērienu, kuļot piena okeānu, Kungs Šiva iedzēra mutuļojošo indes dzērienu, teikdams: „Halahala”. Tas nebija parasts indes dzēriens. Tas draudēja iznīcināt visu Visumu, bet ar Kunga Šivas svētību šī inde vai negativitāte (var teikt arī tā) neatstāja pēdas nedz uz dēvām, nedz asurām. No šīs indes Kunga Šivas kakls kļuva zils, un Viņš ieguva jaunu vārdu – Nīlakanta (Neelakantha)- Kungs ar zilo kaklu.

Kungs Šiva iznīcina ne tikai mūsu radīto negativitāti, uzņemoties visas problēmas uz Sevi, Kungs Šiva ir arī garīgā lepnuma iznīcinātājs. Tā kā Šrī Svami Višvananda (Sri Swami Vishwananda) māca, viens no lielākajiem, ja ne pats lielākais, šķēršļiem mūsu ceļā, ir garīgais lepnums. Kungs Šiva ir šī lepnuma iznīcinātājs. Stāsts par Bhagiratu (Bhagirath) un Māti Gangu to izcili ilustrē.


Veicot askēzes savu senču labā, Bhagirats saņēma svētību - Mātes Gangas nolaišanos uz Zemes attīrīt un atbrīvot tos no grēkiem. Māte Ganga nebija laimīga, ka Tai jāpamet debesis un tāpēc savā lepnībā Viņa nolēma plūst pilnā spēkā, lai Zemi pilnībā iznīcinātu. To redzēdams, Bhagirats meklēja patvērumu pie Kunga Šivas, Kurš iepina Dēvī savās savēlušajās matu lokās, pirms Viņai nodarītu kaitējumu. Kungs Šiva nomierināja Viņas lepnību un izlaida Tās tīros ūdeņus pa mazām straumītēm pāri visām trijām pasaulēm.

Salaužot mūsu ego, noņemot mūsu karmu, iznīcinot visu mūsu negativitāti, Kungs Šiva nojauc mūsu uztveres barjeras, lai mēs varam piedzīvot pilnīgu vienotību. Ar Kunga Šivas svētību mēs varam ieraudzīt Dievu ikvienā, katrā dabas izpausmē un bez nosacījumiem to atklāt sevī. Mēs jau esam Mīlestība, tikai nepieciešama ilūzijas plīvura iznīcināšana, lai pieredzētu to. Hara Hara Mahādēv!

Hinduisma tradīcijā mēs saucam Kungu Šivu par „iznīcinātāju”. Viņš iznīcina visu. Cilvēki var mazliet sabīties dzirdot vārdu „iznīcinātājs”, tomēr šī iznīcināšana vienmēr notiek labu mērķu vārdā. Lai ko Viņš iznīcinātu, Viņš vienmēr dod iespēju radīt no jauna. Dzīves beigās mēs pieredzam nāvi. Mēs tik ļoti baidāmies no nāves, bet šis ir mirklis, kad nāk Kungs Šiva. Viņš nodrošina dvēseles spēju piedzimt no jauna. Viņš dod iespēju paveikt visu to, ko nav izdevies paveikt pirms tam. Ja tu vēl neesi sasniedzis realizāciju, Viņš dod iespēju tev mēģināt vēlreiz. Viņš dod iespējas visu laiku. Katram no mums vajadzētu pielikt visas pūles lai nonāktu līdz punktam, kad sasniedzam Dievu pilnībā - lai aptvertu, kas pateisībā esam.”- Sri Swami Vishwananda


Mēs ceram jūs satikt Mahā Šivaratri svinībās! 

Latvijā Mahā Šivaratri svinības notiks Sri Swami Vishwananda atklātajā Bhakti Margas Templī "Satchidananda Vigraha Ramachandra Mandir" 
Adrese: Rīgā, Brīvības ielā 144 (2.stāvs, pa kreisi) 
7. martā plkst. 7:00 - 9:00 lūgšanu rituāls veltīts Šivam
7. martā plkst. 18:00 - 24:00 lūgšanu rituāls veltīts Šivam 

Lūgšanu laikā tiks skandētas mantras un dziedātas bhadžanas.
Lūdzam ierasties Templim piemērotā apģērbtā (apģērbā, kas apsedz ceļus).

Ja vēlaties atnest prasādu vai ziedus, lūdzam ierasties vismaz 20 minūtes pirms rituālu sākuma.

Ja vēlaties piedalīties svinībās galvenajā Bhakti Margas centrā - ašramā "Shree Peetha Nilaya" (Špringenā, netālu no Frankfurtes, Vācijā), iegūstiet vairāk informācijas šeit:
http://bhaktimarga.org/events/event/maha-shivaratri

Lai lieliska diena un Džai Gurudēv!

Oriģinālrakstu lasiet šeit.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru